Medale dla obrońców Ojczyzny

27 kwietnia 2017

Medale okolicznościowe „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” przyznane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej otrzymali kolejni weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej: Mieczysław Żygłowicz z Jasła (rocznik 1919) i Jan Sarakun z Rzepedzi (rocznik 1915)

04

Medale wręczyła wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska 9 października 2015 r. Ze względu na stan zdrowia wyróżnionych, uroczystości odbyły się w ich domach rodzinnych: w Jaśle – w obecności burmistrza Ryszarda Pabiana i w Rzepedzi – z udziałem wójta Gminy Komańcza Stanisława Bielawki oraz sołtys wsi Kazimiery Gisy.

10

Rocznica zakończenia II wojny światowej jest czasem, w którym szczególną uwagą zwracamy na bohaterów walczących o niepodległość naszej Ojczyzny. Walczących z bronią w ręku na różnych frontach, w różnych miejscach i w różnym czasie. Ludzie tacy jak pan, panie majorze, nie wahali się stanąć w obronie Ojczyzny, wiedząc, że mogą stracić najcenniejszy dar jakim jest życie. Za to składam panu majorowi najwyższe wyrazy uznania – mówiła wicemarszałek Maria Kurowska podczas wręczenia medalu panu Mieczysławowi Żygłowiczowi. W podobnych słowach wyraziła uznanie dla wybitnych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej oraz dla działalności kombatanckiej panu Janowi Sarakunowi.

z Mieczysławem Żygłowiczem

08

Obydwaj odznaczeni kombatanci nie kryli wzruszenia, dziękowali za pamięć o ludziach, którzy walczyli w obronie Ojczyzny oraz za osobiste przybycie przedstawicieli samorządów na uroczystość wręczenia medalu. Spotkanie było także okazją do wspomnień sprzed 70 lat, ale nie tylko.

06

05 07

W województwie podkarpackim medalem pamiątkowym „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” wyróżnieni zostali: Władysław Haba (Lutoryż), Marian Kosior (Tarnobrzeg), Marcin Krawczyk (Turza), Jan Sarakun (Rzepedź), Władysław Szpyt (Tarnobrzeg), Julian Wojtyna (Białobrzegi), Wacław Zathey (Lubaczów) oraz Mieczysław Jan Żygłowicz (Jasło).

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Krystyna Kasprzyk
Kancelaria Zarządu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Flag Counter